Вівторок, 2018-Лип-17, 01:22
Вітаю Вас Гість | RSS

Дмитрівська середня ЗОШ І-ІІІ ступенів

Меню сайту
Наш час
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Науково-тематична конференція

Внесок українських вчених у розвиток космічної науки 

Звучить музика «Таинственная галактика» з диска «Зодіак».

 1-й учень. Шановні учасники, гості нашої зустрічі! Весна нас приваблює не тільки своєю красою. В цей час відбувалися визначні фізичні відкриття і події всесвітнього значення. Так, 12 квітня 1961 року, подолавши силу земного тяжіння, старту­вав перший у світі космічний корабель «Восток», пілотований першою в світі людиною-космонавтом Юрієм Олексійовичем Гагаріним.(Голосніше звучить музика з диска «Зодіак». На екрані портрет Ю.Гагаріна).

    2-й учень. Ця подія схвилювала весь світ. Всі з нетерпінням чекали повернення Гагаріна з космосу, і лише після завершення 108-хвилинного тріумфального польоту і успішного приземлення, весь світ урочисто аплодував події першого старту людини в космос!

3-й учень. Ю.Гагарін сказав: «Все, що прожито і зроблено раніше, було прожито і зроблено заради цієї хвили­ни... Першим здійснити те, про що мріяли покоління людей, першим прокласти дорогу людству до космосу. Назвіть складнішу задачу, ніж та, що випа­ла мені... Це відповідальність перед всім народом країни, перед всім людством, перед його теперішнім і майбутнім... Я погоджуюсь на цей політ тільки тому, що маю за спиною зразки безмежного героїзму моїх співвітчизників. Я знаю, що зберу всю свою волю для найкращого виконання завдання».

1-й учень. Один з керівників польоту першого загону космо­навтів на питання: «Чому здійснити перший політ в космос довірили Ю.Гагаріну?», відповів так: «Були прийняті до уваги такі незаперечні гагарінські пере­ваги, як патріотизм, незаперечна віра в успіх польо­ту, відмінне здоров'я, невичерпний оптимізм, гнучкість розуму і допитливість, сміливість і рішучість, акуратність, працелюбність, витримка, простота, скромність, велика людська теплота і ува­га до оточуючих його людей». (Кліп на  пісню А.Пахмутової «Знаєте, каким он парнем был»)

1-й учень. Цікаво, чи вихід людини в космічні простори був стихійним?

      2-й учень. Ні. Людина здавна мріяла піднятися в повітря, як птах. Але м'язи птаха в 72 рази сильніші за м'язи людини, тому вчений Жуковський мріяв і конструював повітряні аероплани, за допомогою яких здійснювалися перші польоти людей в космос.

3-й учень. А зараз ви дізнаєтесь, хто був осново­положником теорії космічних польотів.

1-й учень. Розробником і теоретиком космічних кораблів був геніальний вчений Костянтин Едуардович Ціолковський, а генеральним конструктором космічних кораблів — Сергій Павлович Корольов.(Демонструються портрети вчених)

2-й учень. 4 жовтня 1957 року стартував перший в світі штучний супутник Землі, і з цього часу почи­нається відлік космічної ери. В космосі побували собаки Бєлка і Стрєлка, Лайка, Чорнушка й інші, тоб­то вченими досліджувався стан невагомості та його вплив на живі організми.

3-й учень. Тим, хто зробив неоціненний внесок у розвиток сучасної космонавтики — українських вче­них, конструкторів, винахідників, космонавтів — присвячується наша теоретична конференція.(Кліп про космос на музику «Зодіак») .

1-й учень. 12 квітня — День космонавтики. Люди­на завжди мріяла про польоти. Що ж тягнуло її в не­знані далі? Перш за все — дерзання, бажання досяг­нути невідоме і фантастичне. Наш великий вчений Ціолковський вважав, що використання неземних ресурсів обіцяє людству «гори хліба, грандіозну мо­гутність». Сьогодні ми впевнені: вихід людини в космос диктується необхідністю розвитку науки, ви­робництва, медицини. Сучасну науку і техніку не за­довольняє інформація, яка одержана в земних умо­вах. Виходячи за межі своєї планети, людина виявляє можливість без ряду надзвичайно суттєвих перешкод спостерігати Всесвіт, вивчати багато земних явищ і об'єктів.

    2-й учень.

Людей завжди манили далі, їх вічно звали океани, А космос  жив і не поспішав. Він був казковим і страшним.

    3-й учень. Вчені використовують досягнення космонавтики на благо людини в мирних цілях. Ре­зультати космічних досліджень сьогодні знаходять широке використання в різних областях науки і техніки: в телебаченні, телефонному і телеграфному зв'язку, метеорології, морській навігації, геології. У витоках всіх цих звершень роботи геніального вче­ного і винахідника К.Е. Ціолковського, конструктора перших сучасних ракет, носіїв штучних супутників Землі і кораблів-супутників С.П. Корольова.

1-й учень. Більше 50 років тому стартувала космічна ера. Як і в кожній іншій, у цій справі є оп­тимісти і песимісти. Перші захоплено кажуть: космічній ері ще тільки 56, але погляньте, які успіхи! Людина виходить у відкритий космос, як на буденну роботу. Вона ступила ногою на Місяць. Хай за допо­могою техніки, але торкнулася поверхні Марса.

2-й учень. Ще тільки 56 років людина блукає в космічному мілководді, але скільки сміття винесла вона на орбіту — аргументують песимісти. І чи не аморально прагнути інших планет, коли на своїй не наведено ладу, коли люди гинуть з голоду? Свої за­войовницькі амбіції, манію шпигунства людина ви­несла в космос.Будемо оптимістами, бо саме 4 жовтня 1957 року запустили перший штучний супутник Землі, відкрили цю еру. Саме після такої події на нас подивилися як на державу, що може творити науково-технічні дива.

3-й учень. І в період перших стартів, і сьогодні Україна була і залишається могутньою державою. А імена її видатних першопроходців — від конструкто­ра Валентина Глушка до цілого сузір'я творців космічної техніки КБ «Південне» та «Південмаш».

1-й учень. Однозначно: в нашій державі пере­могли оптимісти. В пору, коли під шквалом критики не витримують авторитети і напрямки, давайте ска­жемо добре слово на адресу Національного космічного агентства України.

2-й учень. Ми слідкуємо за кожним його кро­ком, і те, що відомо, вселяє надію. Переможе той дух, який у зболеному, змореному тілі все ж прагне до зірок.

3-й учень. Україна і космонавтика. Стрижнем предмета досліджень є ракета. Бо саме завдяки ра­кетам можливе освоєння космосу, яким воно є сьо­годні. (Кліп про НКА України)

1-й учень. Складається враження, що перші ра­кети з'явилися одночасно з цивілізацією і ніколи не втрачалися людством, майже не вдосконалюючись, аж до XVIII століття. Є припущення, що відомий ще із школи «грецький вогонь» — це ракети, а спалення княгинею Ольгою в 946 році Коростеня відбулося не завдяки голубам і горобцям, що не є реальним, а за допомогою ракет з Візантії.

2-й учень. У відомій книзі «Історія Русі» є опис застосування ракет у 1516 році в долині річки Донець.

В Європі ракети набули поширення в кінці XVIII століття, після того, як були застосовані проти англійців у війні з Індією.

3-й учень. У Російській імперії дослідами над ракетами займався полковник Олександр Засядько.

Він мав шпагу «За хоробрість» — така зброя в ті часи була лише в Багратіона. Та безсмертя О.Засядьку принесло саме будівництво та застосування ракет. Його винахід використали в російсько-турецькій війні 1828—1829 років.

1-й учень. Народився О.Засядько на Полтав­щині в селі Лютенька поблизу Гадяча. Помер у Хар­кові. Похований у Курязькому монастирі. Він був пер-шопроходцем ракетної техніки. Тому Україна має глибоке космічне коріння. Заснований О.Засядьком в Петербурзі Ракетний завод у 1864 році перевели до Миколаєва, а в 1910 — до Шостки.

2-й учень. Далі естафета переходить до Мико­ли Кибальчича, який народився у 1856 році у містеч­ку Короп, нині Чернігівської області, в сім'ї священи­ка. Був членом і «головним техніком» терористичної організації «Народна воля». Виготовленою ним оригінальною бомбою убито Олександра II. Всесвітньо відомим М.Кибальчич став завдяки тому, що, перебуваючи в тюрмі, за кілька днів до страти розробив проект реактивного літаючого апарата, призначеного для польоту людини. На його батьківщині зберігся дерев'яний будино­чок (нині музей), де він провів свої дитячі та юнацькі роки.

3-й учень. Серед першопроходців космонавти­ки гідне місце займає наш земляк Юрій Кондратюк. Кількість і вагомість наукових ідей його не менша ніж у прославлених зарубіжних вчених. Умови для твор­чої праці Ю.Кондратюка були незрівнянно гірші, ніж у його колег.

Сьогодні про Ю.Кондратюка (О.Г. Шаргея) з Пол­тави знають всі. А до 1931 року лише після того, як в західній пресі почали з'являтися дані, Кондратюк стає відомим у всьому світі.

1-й учень. Великий конструктор, ініціатор і тво­рець перших у світі космічних ракет і супутників Сергій Корольов (1907—1966) народився в Житомирі. Його мати Марія Москаленко походить з древнього роду ніжинських козаків.

2-й учень. Безумовно, що родовід, дитинство і юність (до третього курсу Київського політехнічного інституту) не могли не вплинути на формування май­бутнього Головного конструктора.

3-й учень. Михайло Янгель (1911—1971) — сибіряк, талановитий конструктор-авіатор був при­значений 1950 року начальником відділу в конструк­торському бюро С.Корольова з тим, щоб через чоти­ри роки створити й очолити іншу, не меншу, ніж у Ко­рольова, ракетну організацію. Місцем розташування нового конструкторського бюро М.Янгель обрав Дніпропетровськ. М.Янгель був тісно пов'язаний з Україною, її чудовими людьми. Тут жили колись його діди, і ці корені, які виходять з глибини років, безу­мовно лягли в основу формування його особистості.

1-й учень. Валентин Глушко (1908—1989) —дру­га після С.Корольова постать у космонавтиці — на­родився в Одесі. За шкільних років почав цікавитися космонавтикою і присвятив їй все життя. Конструк­тор першого в світі електротермічного двигуна. Під його керівництвом були створені рідинні двигуни, які працюють на різних ракетах-носіях, починаючи із за­пуску першого супутника Землі і до цього часу.

2-й учень. В.Глушко дуже любив рідне місто. Йо­го нездісненна мрія — створення в Одесі музею космонавтики.

3-й учень. Різні біографії в Кондратюка, Корольова, Янгеля, Глушка, та нікого з них не обминуло «щастя найпрогресивнішої системи».

1-й учень. Кондратюка заарештували чекісти. Він лише дивом не потрапив під суд, все життя перехо­вувався під чужим іменем .

2-й учень. В.Глушко працював у «шаражці» — за­критій дослідницькій базі із вченими-арештантами.

3-й ведучий. С.Корольов майже два роки провів в одиночній камері, потім — Колима. Лише достроко­ве звільнення і виклик до Москви у 1944 році вряту­вали його від смерті.

1-й учень. М.Янгель юнаком ледве не потонув у крижаній Ангарі, поспішаючи з Москви до свого села Зирянове за довідкою, що він не є сином куркуля.

2-й учень. Ще не названо Володимира Челомея (1914—1984). Під його керівництвом створені «Про­тон», «Польот», інші супутники і ракети-носії.

З усіх конструкторів космічної техніки, про яких йшла мова, образ Володимира Миколайовича Чело­мея — найзагадковіщий. Його батьківщина чи то Сельдце поблизу Кракова, чи українське Підляшшя. Дитинство і юнацькі роки пройшли в Україні. Схо­же, що його обминули «шарашки», тюрми, табори.

3-й учень. До розвитку західної космонавтики та­кож причетні українці. Відомі Михайло Яримович, Ігор Богачевський, Богдан Гнатюк, Йосип Харик.

1-й учень. Цей матеріал не був би повним, як­би нічого не сказати про космонавтів-українців, яких, за підрахунками Л.Каденюка, 12, включаючи й тих, що літали на американських кораблях.

2-й учень. Зібрати відомості про українських космонавтів — справа нелегка. Досі мало відомі або зовсім не відомі імена десятків космонавтів, котрі за­гинули, виконуючи службові обов'язки на землі і в космосі. Так, Валентин Бондаренко, згорів у ракеті на землі 23 березня 1961 року, коли йому було 24 роки.

3-й учень. Павло Попович — перший ук­раїнський космонавт — двічі побував у космосі і вхо­дить до першої десятки космонавтів (четвертий у ко­лишньому Союзі і восьмий у світі). Народився 1930 року в Узині поблизу Білої Церкви. Живе в Москві. Використовуючи свій авторитет, бере участь у гро­мадській роботі на користь України.

1-й учень. Віталій Жолобов народився 1937 ро­ку у Збруївці Херсонської області. В космосі побував у 1976 році. Нині працює в Національному космічно­му агентстві України.

2-й учень. Серед космонавтів є й жінки-українки: канадка Роберта Бондар, одна астронавтка загинула на «Челленджері», ще одна етнічна українка літала на «Шаттлі».

3-й учень. На відправлених у Всесвіт більш як 20 років тому (20 серпня та 5 березня 1977 року) американських апаратах «Вояджер-1» та «Вояджер-2» поруч з фотознімками та записами музики є текст, в якому серед іншого йдеться і про українців, а в поздоровленні на 60 мовах до тих, хто подібний до нас і, може, живе на інших планетах, знайшлося місце для нашої солов'їної.

1-й учень. Перший космонавт незалежної Ук­раїни Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької об­ласті. Чернігівське училище льотчиків, аеродроми Чернігова і Сум — ось початок його шляху як пілота. А 1971 року після великого конкурсного відбору по­трапив до загону радянських космонавтів.

2-й учень. Пройшов унікальний льотний та інженерний вишкіл при вивченні космічних кораблів «Союз», «Буран», орбітальної станції «Салют» та ком­плексу «Мир». Літав більше як на 50 типах та моде­лях літаків різного призначення.

3-й учень. У червні 1995 року взяв участь у відбірковому конкурсі на спільний українсько-американський по­літ. І, як бачимо, переміг, пройшов усі тонкощі підготов­ки космонавтів у Х'юстонському Центрі. Одружений, має двох синів. У Клішківцях мешкає його мама. Батько, ко­лишній полковник, розвідник, помер у 1989 році. У Чер­нівцях проживають брат і сестра Леоніда. Взагалі всі ро­дичі живуть осіло в Чернівецькій області. Дружина космо­навта — викладач англійської мови. Старший син пішов батьківським шляхом — він військовий.( Інтерв’ю Каденюка)

1-й учень. Факт участі українського космонавта у польоті на кораблі «Колумбія» свідчить, що Україна є космічною державою.

2-й учень. Отже, космічні дослідження і освоєння космічного простору в Україні — один з найважливіших проявів сучасної науково-технічної революції, одне з найвагоміших досягнень людсько­го генія. XXстоліття назавжди увійде в історію людства, як століття виходу людини в космічні простори. XXIстоліття принесе надзвичайні результати в освоєнні космосу. І Україна займе там вагоме місце.

Наші контакти
39891 Полтавська область м.Горішні Плавні с.Дмитрівка вул.Молодіжна,7 email:dmschool.km@gmail.com fax:(05648)41117
Календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту

  Copyright MyCorp © 2018
Зробити безкоштовний сайт з uCoz